Владислав Панев: Срокът за споразумение с ГЕРБ-СДС е преди да бъдат избрани шефове на регулаторите

Ще има повод за оставка на кабинета, ако започнатите процедури по избор на управители на Здравната каса, БНБ и Сметната палата продължат и бъдат гласувани с плаващо мнозинство. Това заяви в „Още от деня“ депутатът от ПП-ДБ Владислав Панев.

„Искаме борд по назначенията, за да сме сигурни, че професионалисти ще управляват регулаторите. Ако плаващо мнозинство избере шефове на толкова важни органи за дългогодишен мандат, това ще бъде изключително тревожно и ще е повод за оставката на кабинета“.

Срокът пред ГЕРБ-СДС да постигнат споразумение с ПП-ДБ е преди да бъдат избрани шефовете на регулаторите, уточни Панев. Процедурите за номинации изтичат този петък, а следващата седмица влизат за гласуване в парламентарните комисии.

Със сигурност ще има сериозна битка между ПП-ДБ и ГЕРБ за София по време на местните избори, каза още депутатът.

„Нормално е две различни политически сили да бъдат опоненти в местните избори и не бива да поставяме в един коловоз управлението на София и на останалите общини с управлението на държавата. Философията на двете управления е тотално различна“.

Панев нито отрече, нито потвърди, че Васил Терзиев ще е общата кандидатура на ПП, ДБ и „Спаси София“ за кмет на столицата. Номинацията ще бъде официално обявена утре.

„Той би бил една много подходяща кандидатура с оглед неговия опит в света на бизнеса. Новината е, че ще е обща кандидатура на ПП, ДБ и „Спаси София“, така че наистина един много широк фронт. Убеден съм, че той би бил печеливш за бъдещето на нашия град“.

От думите му се разбра, че е вероятно лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев да бъде водач на листата за общински съветници и евентуално номиниран за председател на Столичния общински съвет.

Срещата между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС днес е била на тема конституционна реформа и Владислав Панев се надява до седмица-две да има обща позиция по темата. Той самият не е участвал в срещата, но коментира изказването на Десислава Атанасова за присъствието на неоторизирани лица с думите, че министърът на правосъдието е бил там.

На въпрос защо Лена Бориславова участва в срещите за конституционна реформа, макар да не е депутат, отговори:

„Тя е юрист, на когото нашите колеги от ПП-ДБ очевидно имат доверие, затова е нормално тя да участва в такива срещи. То не е въпрос само на статут, но и на експертиза“.

Общата посока, в която се мисли, е ясна – намаляване правомощията на главния прокурор и преструктурирането на ВСС, посочи Владислав Панев.

БНТ